Wymiary i rodzaje zdjęć
08/02/2021
dodany przez Aleksandra Sudnik

Jedną z najpiękniejszych cech naszych fotografii jest ich różnorodność. To dzięki niej każdy album, każde zdjęcie, każde ujęcie jest inne, nawet jeśli ujmuje i przedstawia tą samą sytuację/zjawisko/wydarzenie. Oprócz oczywistych różnic - takich jak wymiary - powstały w branży różnorodne gałęzie, według których tworzy się różne ujęcia. Ich rozróżnienie jest nie tylko inspirujące, ale przede wszystkim pozwoli wybrać i zakupić idealny album na zdjęcia.


Wymiary zdjęć

Na rynku fotograficznym mamy ogrom różnych wymiarów, które następnie można włożyć do ulubionych, wcześniej wybranych albumów. Różna szerokość i wysokość zdjęć jest istotna z kilku względu. Po pierwsze - chcemy jak najlepiej przedstawić piękne wizytówki z wakacji, portrety rodzinne albo ujęcia, wzorowane na starych, rodzinnych fotografiach. Po drugie - dzięki wymiarom zdjęć wiemy jakie albumy na zakupić. Obecnie na rynku spotykamy się z między innymi z:

  • zdjęcia 9x13 - niewielkie fotografie, nazywane powszechnie kompaktowymi odbitami 
  • zdjęcia 10x10 - zdjęcia wzorowane na instagramowych odbitkach, 
  • zdjęcia 10x15 - klasyczne, uniwersalne, najpopularniejsze i najczęściej spotykany w starych albumach, 
  • zdjęcia 15x21 - drugi, równie popularny rozmiar zdjęć, będący nieco większą alternatywą dla swoich poprzedników, 
  • zdjęcia 20x30 - czyli zdjęcia w formacie A4. To je często wybierany do antyram, które następnie mają zawisnąć na ścianach w formie kolażu, 
  • zdjęcia 30x45 - format powiększony, oznakowany jako A3. Bardzo często nazywa się je “Małą Panoramą”, ze względu na nieco dłuższą krawędź. 

Rodzaje zdjęć

Obok wymiarów i formy wykończenia (takiej jak mat czy satyna) branża wymienia kilkadziesiąt rodzajów ujęć. Ich nazwy, w dużej mierze, opisują rodzaj fotografii, charakteryzując i ułatwiając w ten sposób ich rozpoznanie. 

Wśród najpopularniejszych wymienia się:


Fotografię krajobrazową, która przedstawia głównie majestatyczne i przestrzenne widoki. Ich forma ma za zadanie maksymalnie szeroko i dokładnie przedstawić faunę i florę, między innymi wg. zasady trójpodziału. 


Fotografia architektury to wyjątkowy odłam zdjęć, przedstawiający wnętrza i zamknięte przestrzenie. Trzymanie pionu i poziomu oraz zachowanie zasad ekspozycji jest kluczowe, aby fotografia wnętrz jak najlepiej i najdokładniej oddaje wymiary lokalu. 


Fotografia portretowa z kolei znana jest najlepiej naszym babciom i pradziadkom, którzy w ten sposób przedstawiali całe rodziny. Najczęściej fotografowano popiersia lub sylwetki od pasa w górę. 

Komentarze

Postów nie znaleziono

Nowa wiadomość