Jak dbać o zdjęcia w albumie?
10/12/2020
dodany przez Aleksandra Sudnik

Zdjęcia w albumach to przepiękna pamiątka, która zostaje z nami na wiele lat. Możliwość przedstawienia zamkniętych na fotografiach emocji, zdarzeń i doświadczeń jest główną zaletą zbieranych i wywoływanych w tradycyjny sposób zdjęć.

Czarno-białe, przedstawiające pradziadków, czy kolorowe, które przypominają nam o zeszłorocznych wakacjach, wymagają ochrony i odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której zostaną przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 

Po pierwsze: bezpieczne miejsce

Papierowe i tradycyjne zdjęcia, które wywołujemy z aparatu i wklejamy na strony albumu, należy trzymać w miejscu suchym, bez dostępu do światła. Kontakt z wodą lub nasłonecznieniem spowoduje, że te stracą na kolorach, stając się żółtymi i wyblakłymi fotografiami. Z czasem starzenie się zdjęć jest na tyle dotkliwe, że zdjęcia stają się niewyraźne, a nasze wspomnienia i pamiątki po bliskich tracą na uroku. Najbezpieczniejsze w takim wypadku są albumy starego typu. Wkładane w kartonowe różki zdjęcia otulone są dodatkową bibułą, dzięki czemu nie tylko nie mają kontaktu z klejem, ale także chronione są przed światłem i kurzem.


Po drugie: dbaj o album

Dbając o zdjęcia musimy pamiętać o albumach fotograficznych, które powinny być przechowywane w miejscach zapobiegającym odgniataniu się. Pamiętajmy, że trzymanie zdjęć luzem (np. w pudełku lub pojemniku) nie tylko zwiększa ryzyko zgubienia danego zdjęcia, ale przede wszystkim doprowadza do tzw. łódkowania odbitek. 

Niegdyś stara metoda trzymania albumów w piwnicach i na strychu nie jest dobrą praktyką - ryzyko zakurzenia, zalania lub zawilgocenia tak cennych pamiątek jest wyższa, niż gdy trzymamy je w np. komodzie. 


Po trzecie: uważaj gdzie wieszasz i stawiasz!

Wybierając zdjęcie do ramki - która stać będzie na stole lub zawiśnie na ścianie w salonie - pamiętaj, żeby wybierać miejsce bez punktowego światła, w optymalnej, pokojowej temperaturze. Unikaj wilgoci, ostrych promieni słonecznych i środków chemicznych. Pamiętaj, że współczesne, kolorowe zdjęcia nie są trwalsze od fotografii naszych pradziadków, dlatego też wszystkie traktować musisz z odpowiednią delikatnością i troską. 

Po czwarte: dowiedz się jak!

Zanim podejmiesz się czyszczenia zdjęć, usuwania kleju czy zabrudzeń - zapoznaj się z odpowiednią techniką i ewentualnym ryzykiem. W przypadku rozdarć nigdy nie stosuj taśm lub nieprofesjonalnych przyborów papierniczych. Gdy fotografia ulegnie dużemu zniszczeniu udaj się do specjalisty, który podejmie się rekonstrukcji zdjęcia w odpowiedni sposób.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Nowa wiadomość