5 najważniejszych pytań, które warto zadać przed zakupem albumu
10/08/2020
dodany przez Aleksandra Sudnik

Album na zdjęcia to niepozorny przedmiot, kryjący w sobie najsilniejsze emocje i wspomnienia. Niejednokrotnie dzięki nim doświadczamy wzruszeń, nostalgii, wspominamy najpiękniejsze chwile – od ślubu, po wakacje i narodziny potomka.

Wybierając album na swoje prywatne zdjęcia warto poważnie zastanowić się nad właściwym modelem. O ile jego estetyka jest niezwykle ważna, o tyle nie możemy zapominać o jej głównej funkcjonalności. W tej decyzji pomogą ci poniższe pytania – zadaj je sobie za każdym razem, gdy poszukujesz swojej nowej „skarbonki” na papierowe wspomnienia.

 

  1. Ile mam zdjęć?

Album na 100, 150, czy 200 zdjęć? Duży czy mały? To podstawowe pytanie powinno determinować rodzaj albumu. Im więcej zdjęć posiadasz, tym bardziej obszerny model powinieneś kupić. Uwzględnij przy tym kilka dodatkowych stron, które zapełnić możesz w przyszłości. Jeśli posiadasz setki zdjęć, które dotychczas trzymałeś w pudełkach na strychu, posegreguj je według kategorii lub dat, aby dokładnie poznać swoje potrzeby. Zastanów się także, czy preferujesz jeden, masywny album, czy kilka mniejszych, dzieląc zdjęcia na tematyczne podgrupy.

  1. Czy jestem fanem DIY?

Czy planujesz ozdobić swój album rysunkami albo ręcznie tworzonymi opisami? Jeśli tak, wybierz model wklejany, który można dobrowolnie aranżować i ozdabiać wybranymi elementami (np. naklejkami, kredkami albo tasiemkami). Tak stworzony album jest niezwykle czasochłonny, ale pozwala stworzyć oryginalne i własne mini-dzieło sztuki. Nie zapomnij przygotować sobie zakreślaczy, cienkopisów i taśmy, dzięki której przyczepisz wszystkie te, wyjątkowe dekoracje.

  1. Jaki format wybieram?

Mały, kieszonkowy album, który mamy zawsze przy sobie – w podróży i w torebce – czy klasyczny klaser na wiele zdjęć? Ten pierwszy doskonale sprawdzi się jako pamiątka lub zbiór zdjęć najbliższej rodziny, a drugi pozwoli posegregować setki zdjęć, zebranych w ciągu ostatnich lat. Zarówno jeden, jak i drugi jest niezwykle wyjątkowym sposobem na przechwytywanie najpiękniejszych wspomnień.

  1. Miękka czy twarda?

Oprawa miękka jest co prawda mniej trwała, ale waży mniej, przez co doskonale sprawdzi się na prezent oraz przy przeprowadzce czy podróży. Zarówno zeszytowa forma, jak ta, przypominając księgę ma wiele plusów i minusów. Zastanów się jakie jest przeznaczenie wybranego albumu oraz gdzie docelowo będziesz go trzymał.

  1. Jak przymocuję zdjęcia?

Na samoprzylepną taśmę, klej, czy specjalistyczne przylepce do zdjęć? A może zdjęcia wsadzisz w przygotowane wcześniej koszulki, chroniąc je tym samym od kurzu i wypadania?

Pierwsza opcja pozwala na swobodne odklejanie i przyklejanie zdjęć, a druga pozwala na szybkie i sprawne segregowanie fotografii.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Nowa wiadomość